Studentvisning: VERDENS VERSTE MENNESKE på UiT
Opplev VERDENS VERSTE MENNESKE på KRAFT Sportssenter 21. oktober. En gratis filmkveld for studenter, arrangert av Tromsø internasjonale filmfestival i samarbeid med UiT, Samskipnaden og Studentparlamentet.
Publisert 17.10.2025 — TIFF
VERDENS VERSTE MENNESKE – Gratis studentvisning på UiT
Tirsdag 21. oktober kl. 16:30
KRAFT Sportssenter (på campus UiT – Norges arktiske universitet)
Etter en heit Joachim Trier-sommer går vi rett inn i en Joachim Trier-høst. Regissøren har for lengst markert seg som en av de mest interessante stemmene i nordisk film, og turnerer nå verden rundt med sin nye film AFFEKSJONSVERDI. Men før det kom VERDENS VERSTE MENNESKE – filmen som fanget en hel generasjon i et presist og poetisk portrett av kjærlighet, tid og identitet.
Nå tar Tromsø internasjonale filmfestival turen til campus for å vise VERDENS VERSTE MENNESKE på stort lerret – gratis for studenter. Det blir også servering av mat og drikke.
TIFF er mer enn en festivaluke i januar – det er en del av Tromsø. For mange er festivalen et etterlengtet pusterom midt i vinteren, et sted å møte folk, dele opplevelser og la seg rive med av historier som setter spor. TIFF handler om mennesker, om nysgjerrighet og mot, og om å se verden på nye måter. Når vi nå rigger opp lerretet på KRAFT, er det nettopp for å dele litt av den magien.

Om filmen
I VERDENS VERSTE MENNESKE møter vi Julie (Renate Reinsve) – rastløs, søkende og full av liv, men stadig usikker på hvem hun egentlig er. Hun kaster seg inn og ut av studier, forhold og livsvalg, og forsøker å finne et sted å lande. Filmen følger henne gjennom tolv kapitler – små livsepisoder som sammen danner et gripende bilde av et menneske i bevegelse.

Joachim Trier og Eskil Vogt fanger det pinlige, morsomme og brutalt ærlige ved å være ung voksen. En middag med feil mennesker, et dansetrinn som slipper alt fri, et blikk fra en fremmed – alt får betydning. Trier observerer menneskelig væren med en presisjon få andre filmskapere makter, og lar oss kjenne igjen oss selv i Julies lengsel, feilsteg og øyeblikk av klarhet.
Renate Reinsve vant prisen for beste kvinnelige skuespiller i Cannes for rollen, og sammen med Anders Danielsen Lie og Herbert Nordrum skaper hun et av de mest levende trekantdramaene i nyere film. VERDENS VERSTE MENNESKE er på én gang romantisk og eksistensiell, lett og tung, morsom og knusende. En film som minner oss på hvor absurd, sårt og fantastisk det er å være menneske.

Gratis studentvisning:
Tirsdag 21. oktober kl. 16:30
KRAFT Sportssenter (på campus UiT – Norges arktiske universitet)
Mat og drikke serveres
Visningen arrangeres i samarbeid med Samskipnaden, Studentparlamentet, UiT – Norges arktiske universitet og Kraft Sportssenter.