Lanserer eget fascismeprogram

TIFF løfter fascismen inn i programmet for å gi publikum historiske linjer og et skarpere blikk på dagens autoritære utviklingstrekk.

Publisert 20.11.2025 — TIFF

Troy Broderstad forklarer hvordan autoritære trender kan sammenlignes med fascisme, under TIFF 2026 Kick-off. Foto: Jamie Bivard


Tromsø internasjonale filmfestival vier et eget program til fascisme under festivalen i januar. Med filmene som utgangspunkt ønsker TIFF å gi publikum historisk innsikt, samtidig som de inviterer til refleksjon rundt utviklingstrekk i vår samtid.

– Det er flere trekk i verden nå som peker mot mindre demokrati og mer autoritære styreformer, sier assisterende programsjef Henning Rosenlund.

– Fascismen er den siste store anti-demokratiske ideologien vi har hatt i Vest-Europa, og den fikk fatale følger. Derfor er det viktig å forstå hvordan den faktisk manifesterte seg – og hvordan enkelte mekanismer kan gjenkjennes i dag.

Han peker særlig på utviklingen i USA og deler av Europa.

– For å ta det åpenbare eksempelet som mange diskuterer: I USA respekterer ikke den sittende presidenten de normale kjørereglene for maktfordeling og uttrykker eksplisitt et ønske om å styrke egen makt. Medier, universiteter og embetsverk blir presset, og til og med domstoler og kongress er utfordret i flere omganger.

The Wizard of the Kremlin

Vil gi et tydelig rammeverk

Målet med programmet er todelt: å vise hvordan fascismen faktisk artet seg på 1930- og 40-tallet, og å belyse autoritære tendenser som i historien har vært forløpere til mer totalitære styresett.

– Ideelt sett ønsker vi at publikum skal vite litt mer om hvordan fascismen utspilte seg i Europa, og samtidig kunne gjøre sammenligninger med trekk man ser i dag, sier Rosenlund.

Han håper publikum kommer ut av kinosalen med både historisk klarhet og større analytisk nysgjerrighet.

– Mange forskere diskuterer om vi står overfor en ny type fascisme. Vi skal ikke gi fasiten, men legge til rette for at publikum kan gjøre sine egne refleksjoner.

The Secret Agent

Vidt spenn

TIFF har satt sammen et program med filmer som belyser fascismens uttrykk – fra ikoniske propagandaarkiver til nye fiksjonsfortellinger om autoritær makt. Fem av disse er klare nå, og flere vil offentliggjøres i tiden framover.

VILJENS TRIUMF (1935, Tyskland, Leni Riefenstahl): Den berømte – og beryktede – propagandafilmen som dokumenterer NSDAPs partikongress og idealiserer Hitler.

EN SPESIELL DAG (1977, Italia, Ettore Scola): Et nært kammerspill som viser hvordan Mussolinis Italia var preget av total ensretting i 1938.

HANNAH ARENDT (2012, Frankrike/Luxemburg/Tyskland, Margarethe von Trotta): Biografisk drama om Arendts dekning av Eichmann-rettssaken og hennes analyser av totalitære systemer.

THE WIZARD OF KREMLIN (2025, Frankrike, Olivier Assayas): Fiksjonsfilm om Putins vei til makten og etableringen av en maktvertikal som gradvis underlegger seg det russiske samfunnet.

THE SECRET AGENT (2025, Brasil, Kleber Mendonça Filho): Historien om forskeren Armando, som forsøker å unnslippe og motstå Brasils stadig mer autoritære militærdiktatur på 1970-tallet.

Les også:

Fra Cannes til Tromsø